Veritabanları

Deneme Veri Tabanları

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Kelime.com : (31 Aralık 2022): Kamus-i Türki, Redhouse, Vankulu Lügatı, Derleme Sözlüğü, Staingass gibi onlarca sözlük içerisinde arama ve çözümleme imkanı sunan Kelime.com Sözlükler Veritabanı Üniversitemizin erişimine açılmıştır. Kelime.com sayesinde onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri bulabilir ve detaylı arama yapabilirsiniz.

eOsmanlıca: (31 Aralık 2022): Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır. 

Wikilala: (31 Aralık 2022): Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veritabanı Üniversitemizin erişimine açılmıştır. Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz. Toplamda 2 milyon sayfası aşan 67 süreli yayın ve yüzlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

DMags Dergi Platformu: (25 Kasım 2022): dMags Dergi Platformu, 600’den fazla Türkçe popüler kültür dergiyi orijinal baskı formatında dijital ortamda kullanıcılara sunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen, National Geographic, Atlas, Popular Science, Cosmopolitan, Forbes, Capital, Level, Chip gibi birçok dergiye dMags üzerinden erişebilirsiniz. Sağladığı çoklu platform desteği ile dMags veri tabanında yer alan dergilere kullanıcılar, dergiler çıktığı an dMags mobil uygulaması ve web sayfası üzerinden erişim sağlayabilirler. dMags ile dergilerin güncel sayıları ile birlikte arşiv sayılarını da görüntüleyebilirsiniz. dMags mobil uygulaması ile birlikte okumak istediğiniz sayıları indirerek çevrim-dışı okuyabilir, kitaplığınızı oluşturabilirsiniz.

Medotomy:  (30 Kasım 2022 ): Sınavlara yönelik ihtiyaç duyulan tüm bilgilere ve içeriklere uzman eğitmenlerle ulaşabilirsiniz. Erişim adresi: https://www.medotomy.com/ Önemli Not: Erişim için kullanıcıların; erişim adresinden kurumsal emailleri(….@beun.edu.tr ;…..@karaelmas.edu.tr; …. tf.karaelmas.edu.tr ;….sabe.karaelmas.edu.tr ; ...shmyo.karaelmas.edu.tr ;sbf.karaelmas.edu.tr ; ... zsyo.karaelmas.edu.tr)  ile sağ üstteki "kayıt ol" alanından şifrelerini oluşturarak kayıt yapması gerekmektedir.

Medotomy nedir? Medotomy dijital bir tıp eğitimi platformudur. İçerisinde TUS, USMLE ve komite sınavlarına yönelik kapsayıcı ve eksiksiz eğitimleri bulabilirsiniz.Medotomy nasıl kullanılır? Tanıtım videosu: www.geminibilgi.com.tr/dosyalar/Medotomy_Kullanma_Kilavuzu_Video.mp4 [1]

Cambridge University Press (30 Kasım 2022 ): Cambridge Journals Online Dergi paketi – 450’den fazla dergiye tam metin erişim Cambridge University Press eBooks – 44,000’den fazla elektronik kitap Cambridge University Press  Homsy Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarı Cambridge University Press Stahl Psikiyatri Koleksiyonu Cambridge University Press Shakespeare Koleksiyonu Stahl koleksiyonu Psikiyatri alanında özellikle ilaç etkileşimleri ve en yeni tedavi yöntemleri konusunda detaylı analizler sunar.  Shakespeare koleksiyonu, yazarın tüm eserlerine, uyarlamalarına ve kritiklerine erişim imkanı sunan en geniş kapsamlı Shakespeare koleksiyonu olma özelliği taşır, abonelik ile sunulur. Erişim adresleri :  Cambridge University Press eBooks ve Journals Online  -  https://www.cambridge.org/core/

Homsy  - https://www.cambridge.org/core/homsy/ Stahl Koleksiyonu – ekteki listede her bir kitabın linki ayrı ayrı verilmiştir. Bu şekilde kullanılmalıdır.  Cambridge University Press Stahl CollectionShakespeare Koleksiyonuna erişim için: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/collections/cambridge-shakespeare

Lebib Yalkın MevBank: (31 Aralık 2022): 
Lebib Yalkın tarafından geliştirilen MevBank mevzuat ve içtihat veri tabanı, hukuki araştırmalar için en güncel içtihat ve mevzuat ile yorumlu uzman makalelerini içerir. MevBank tüm kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik ve tebliğleri 64 konu başlığı altında, emsal teşkil edecek içtihat, makaleler ve hukuk literatürü ile ilişkilendirilmiş olarak sunmaktadır. Ayrıca Üniversiteler için özel hazırlanan Yükseköğretim Mevzuatı'na da MevBank veri tabanından ulaşılabilir.

Erişim Adresi : https://mevbank.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/kurumsal-abone/bulentecevit-uni

 MevBank, araştırmacıları ihtiyaç duydukları bilgiye tek kaynaktan ulaştırarak hukuki araştırmalarını daha kısa sürede sonuçlandırır. Öncelik ve tercihlere göre kişiselleştirebilir. Türkiye' nin önde gelen hukuk büroları ile beraber geliştirilmiştir. Üniversitelerin hukuk, vergi, ticaret ve finans, iş ve sosyal güvenlik, gıda, çevre, turizm, dış ticaret bölümlerinin derslerinde kaynak olarak yararlanılmaktadır.

Legal Online: (19.12.2022) 
Legal Online Veri Tabanı "Online Kütüphane" ve "Legalbank" adı ile iki yapıdan oluştuğu için 2 adet erişim bağlantısı mevcuttur.Legal Online Veri Tabanı "Online Kütüphane" ve "Legalbank" adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.Online kütüphane ile;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (500 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (750 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.
Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik
Site Kullanım Kılavuzu :  https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdfLegalbank ile;  içtihata (2.400.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (46.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (40.000 +) , tezlere (12.900 + ) dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net Site Kullanım Kılavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

Thieme MedOne Plastic Surgery: (30.11.2022) Thieme MedOne veritabanına ait plastik cerrahi paketi üniversitemiz için
deneme erişimine açılmıştır ve erişim 30 Kasım'a kadar devam edecektir.
Erişim linki: https://medone-plasticsurgery.thieme.com
İçerik Bilgileri :
https://www.thieme.de/statics/dokumente/thieme/final/en/dokumente/sw_%20thie
me-connect/MedOne_Plastic-Surgery_Content_Overview.pdf

DataTürkiye: (26.11.2022) 
Türkiye'deki çok sayıda resmi kurum ve özel kuruluşun ürettiği ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verileri fonksiyonel şekilde bir araya getiren DataTürkiye platformu bir ay süreyle deneme erişimine açılmıştır. 26 Kasım 2022 tarihine kadar erişim kullanıcılarımıza açık olacaktır. DataTürkiye uygulamasına üniversite ağına bağlı tüm bilgisayarlardan https://datatr.net/login  adresine girerek kullanıcı sayısı sınırı olmaksızın erişim sağlanabilmektedir.
DataTürkiye Türkçe kullanım kılavuzu

Akagev: (19.11.2022) 
Üniversite öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlamak amacıyla kurulmuş olan AKAGEV veritabanı, 19/11/2022 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır. Üniversitemizin tüm öğrenci ve akademisyenleri kurumsal e-posta adresleri ile kayıt olabilir ve eğitimleri izleyebilirler.
Açılan dersler : 

1-STEM + A Eğitim Modeli Kuram ve Uygulama

2-Arapça Eğitimi

3--Python Programlama Dili Eğitimi

4-Sosyal Medya Stratejileri Eğitimi 

5-Programlama Dillerinin Prensipleri Eğitimi

6-Revit Architecture ile Mimari Tasarım Başlangıç Eğitimi

7-Bankacılığa Giriş Eğitimi 

8-Yapay Zeka Eğitimi 

9-Rotamız 45 Derece Kaligrafi Eğitimi 

10-Kullanılabilir Arayüz Tasarımı Eğitimi
Kullanım kılavuzu 

The Royal Marsden Manual: (10.12.2022) 30 yılı aşkın süredir Hemşirelik alanında 350’den fazla prosedürün yayınlandığı ve hemşirelerin bir numaralı tercihi olan The Royal Marsden Manual’a deneme erişiminiz başlamıştır. Klinik beceriler ve prosedürler üzerine dünyanın en popüler kitaplarından biri olan bu kaynak, en son araştırma bulgularına ve uzman klinik tavsiyelerine dayanan ayrıntılı prosedür kılavuzları sağlayarak hemşirelerin ve öğrencilerin klinik olarak etkili hasta odaklı bakım sunmalarını sağlar.Deneme Erişimi Dönemi: Bitiş Tarihi: 10 Aralık 2022 Erişim linki:  https://www.rmmonline.co.uk/Kütüphanemizin RMM deneme erişimi 1 ay sürecektir. Tüm öğrencilerimiz ve araştırmacılarımızı bu deneme süresi boyunca The Royal Marsden Manual’i kullanmaya davet eder, başarılı çalışmalar dileriz.

HukukTürk:  (31.12.2022) Her gün güncellenen; T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, tasnifli içtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi gazete. Günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Türk Hukuk Bibliyografyası, dilekçe ve sözleşme örnekleri, hukuk sözlüğü(metinlerle ilişkilendirişmiş) gibi faydalı servisler yer almaktadır.

Legaling Hukuk Terimleri Veritabanı (31.12.2022)   LEGALING; İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce hukuk terimleri tercümesinde "profesyoneller için, profesyoneller tarafından" hizmet verme idealiyle yola çıkan, Türkiye'nin ilk İngilizce-Türkçe, Türkçe- İngilizce tam kapsamlı hukuk terimleri veritabanıdır. Erişim adresi: https://academic.legaling.net/ veya Legaling Mobil Uygulaması

İçeriğinde neler var?
•   4 hukukçunun onayından geçmiş 48.000'den fazla İngilizce ve Türkçe hukuk kavramı
•   Veri tabanına her hafta eklenen 500'den fazla kavram
•   100'den fazla hukuk dalı bilgisi
•   Örnek cümleler
•   Çeviri yapılırken veya kavramları kullanırken oluşabilecek hataların önüne geçebilmek için gereken yerlerde detaylı açıklamalar ve püf noktalar
 
Nasıl Erişilir?
Legaling veri tabanına erişim için üye girişi yapmaya veya kullanıcı oluşturmaya gerek bulunmamaktadır. Yalnızca kampüs ağına veya VPN/Ezproxy ağına bağlandıktan sonra, ana sayfada sağ üst köşede bulunan "Akademik" tuşuna basmak yeterlidir. Bu kapsamda Legaling veri tabanına erişim için faydalanabileceğiniz Erişim Kılavuzu'na ve tanıtım dokümanlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Erişimle ilgili problem yaşamanız hâlinde info@legaling.net adresinden kolaylıkla destek alabilirsiniz.
 
Erişim Kılavuzu ve Tanıtım Dökümanları: https://drive.google.com/drive/folders/1BV9mdg9GiwiXPzAXZgHzBALfhOkqPjc_?usp=sharing
 
Nasıl Kullanılır?
Veri tabanının kullanımına yönelik detaylı bilgiyi web sitesinin sağ üst köşesindeki sarı renkli "Kullanım Kılavuzu" tuşundan alabilirsiniz.

Cambridge Archive Editions  (08.01.2023) Erişim materyalleri için tıklayınız. URL: https://dlib.eastview.com/browse/udb/1670


 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin