Kampüs Dışı Erişim

Hizmetler

Kampüs Dışı Erişim

Küçült Yazı Tipi Büyüt

1. PROXY SERVİSİ İLE KAMPÜS DIŞI ERİŞİM

Web Önbellekleme servisimiz, üniversitemizin üye olduğu elektronik dergi ve veri tabanlarının kampüs ağı dışından öğrenci ve akademisyenlerimizce kullanılabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Proxy servisimizin verimli kullanılması için sadece elektronik dergi ve veritabanlarında kullanılması gerekmektedir. Proxy servisinin kullanımı kayıt altına alınmaktadır ve amacı dışında kullanımı halinde gerekli işlemler yapılacaktır.


Nasıl kullanılır?

Tarayıcınızın proxy server (vekil sunucu) ayarlarında sunucu için proxy.beun.edu.tr  , port numarası için 8080 girerek servisimizden yararlanabilirsiniz.  Servisten yararlandığınızda karşınıza gelen kullanıcı adı ve parola soran ekranda e-posta kullanıcı adınızı (personel / öğrenci e-posta adresinizi) , parola için ise e-posta şifrenizi girerek sayfaları gezebilirsiniz.

PROXY KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER : 

- İşiniz bittikten sonra aynı yoldan proxy ayarlarını kapatabilirsiniz. Kapatmamanız durumunda tarayıcılar her girdiğinizde kurum içi ağa dahil olmanız için kullanıcı adı ve şifre soracaktır. 

- Sistemlerimizde tanımlı e-posta hesabınız yoksa proxy hizmetini kullanamazsınız. E-Posta kullanıcı adı ve şifreniz yoksa https://portal.beun.edu.tr üzerinden kaydolabilirsiniz.

- Bilgisayar veya telefonunuzda özel VPN programlarından herhangi biri varsa veya DNS tanımlıysa proxy hizmetini kullanamazsınız.


Proxy Kullanımı Video Anlatımları:

Google Chrome Proxy Kullanımı

Mozilla Firefox Proxy Kullanımı

Google Chrome İle Yapılandırma - Büyük Boyutlu GÖRSEL İÇİN TIKLAYINIZ. (İŞLEMLERİ SAYI SIRASI İLE YAPINIZ)
Sağ En Üstteki (Üç Nokta Alt Alta) Ayarlar Sekmesi (1) - Sol Kısımda Sistem Menüsü (2) - Bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın Sekmesi (3)- El İle Ana Sunucu Kurulumu - Ara Sunucu Kullan Çentiğini Açık Konuma Getirin (4) - Adres ve Bağlantı Noktasını Yazın (proxy.beun.edu.tr - 8080  (5) - Kaydet i tıklayın ve tarayıcının tüm açık pencerelerini kapatıp tekrar açtığınızda kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Kullanıcı Adına E-Posta adresinizi @beun.edu.tr uzantısı ile birlikte, şifrenizi de parola alanına girerek ağa dahil olma işlemini tamamlamış olacaksınız.  

iPad/iPhone Kurulum Ayarları

iPad ya da iPhone cihazınızın ana ekranını açın.

Ana menüden Ayarlar'a dokunun.

Listeden önce Wi-Fi'yi seçin, daha sonra bağlı olduğunuz ağı bularak "i" simgesine dokunun.

HTTP Proxy alanından Elle'ye dokunun.

Sunucu kutusuna proxy.beun.edu.tr, Kapı kutusuna 8080 girin,

Kimlik Doğrulama seçeneğini aktif hale getirin.

Erişim için kullanıcı adı ve parola olarak “e-posta ve parolası” kullanılmalıdır.

2. KURUMSAL KİMLİK FEDERASYONU YETKİM İLE KAMPÜS DIŞI ERİŞİM

Türkiye’nin yüksek eğitim ve araştırma kurumları için Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı YETKİM adı ile bir kimlik federasyonu kurulmuştur. Kullanıcıların bu kurumsal kimlik sistemine tanımlanmış olan veritabanlarına giriş yapabilmek için kurumsal ağ, proxy veya benzeri bir yazılım ile kurum ağına doğrudan veya uzaktan bağlanmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Kullanıcılar YETKİM’e tanımlı veritabanlarına internete bağlı herhangi bir bilgisayar aracılığı ile bağlanabilirler.

Detaylı bilgi için https://yetkim.org.tr/hakkinda/

ÖNEMLİ HATIRLATMA:

1-Kurumsal kullanıcı adı girişi ZBEÜ e-posta hesabınızdaki kullanıcı adı ve şifresiyle yapılmaktadır. Kullanıcı adı “@beun.edu.tr” uzantısı olmadan yazılmalıdır.

2-ZBEÜ’nün YETKİM’de tanımlı kurumsal isimleri yaygın olarak; Türkçe, “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi”, İngilizce “Zonguldak Bulent Ecevit University” şeklindedir. Kurum adı taranırken bu isimler referans alınmalıdır.

YETKİM ile ERİŞİM SAĞLANAN VERİTABANLARI LİSTESİ

Aşağıda yer alan listedeki veritabanlarına tıklayarak ilgili veritabanının YETKİM erişim yöntemi hakkında yönlendirmeler sayfasına gidebilirsiniz.

Veri tabanı İsmi

Açıklamalar

EBSCOHOST

Karşınıza çıkan sayfada “Institutional Login” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Bazen kurum seçtikten sonra ana sayfaya tekrar yönlenebilirsiniz, lütfen tekrar “Institutional Login” bağlantısını takip edin.

Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında EBSCOhost tarama ekranına erişmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında üniversitemizin ismini/logosunu veya EKUAL logosunu görmelisiniz.

Emerald Premier eJournal

Karşınıza çıkan sayfada “Access through your Institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın sol üst kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz (Welcome Zonguldak Bülent Ecevit University şeklinde).

IEEE Xplore

Karşınıza çıkan sayfada “Institutional Sign In” ya da “Sign in to Continue Reading” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz (Access provided by Karaelmas University şeklinde).

JSTOR Archive Journal Content

Karşınıza çıkan sayfada “Log in through your library” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında “Access provided by Zonguldak Bulent Ecevit University” şeklinde ya üniversite adınızı ya da EKUAL görmelisiniz.

Ovid

Karşınıza çıkan sayfada "Access through your institution" bağlantısını takip ediniz. Kurum adımızı seçtikten sonra kurumsal kimlik sunucusuna (kimlik.nevsehir.edu.tr) yönlendirileceksiniz.

Kurum e-posta adresinizi “@beun.edu.tr” kısmı olmadan ve Kurum e-posta şifrenizle giriş yaptıktan sonra sonrasında ise makalenin tam metnine erişebileceksiniz. Ayrıca ekranın sağ üst tarafında kullanıcı profilinde üniversite adınızı görmelisiniz.

ProQuest Dissertations & Theses

Karşınıza çıkan sayfada “Daha fazla özelliğe erişmek için kitaplığınız yoluyla oturum açın”/”Log in through your library to access more features.” bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen Formda da “Daha fazla erişim seçenekleri >>> Kurumunuzun yerel kullanıcı girişi”/”More access options >>> Use your institution’s local login” seçmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise tarama sayfasına yönlendirilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında “Erişimi sağlayan …”/”Access provided by …” şeklinde üniversite adınızı görmelisiniz.

Science Direcr

Karşınıza çıkan sayfada “Sign In” başlığı altından “Sign in via your institution” bağlantısından, tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz.

Scopus

Karşınıza çıkan sayfada “Sign In” başlığı altından “Sign in via your institution” bağlantısından, tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz.

Springer

Karşınıza çıkan sayfada Öz (Abstract)’ün hemen altındaki “access via your institution.” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz

Springer Nature – Nature

Karşınıza çıkan sayfada “Access through your institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın sağ üst kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz (You have full access to this article via … şeklinde).

Taylor & Francis Online

Karşınıza çıkan sayfada “Access through your institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz (Access provided by … şeklinde).

Web of Science

Karşınıza çıkan sayfada “Institutional Sign In” başlığı altından “YETKİM – Turkish Federation” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise Web of Science tarama ekranına erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta alt kısmında ULAKBİM ya da üniversitenizin ismini görmelisiniz.

Wiley Online Library

Karşınıza çıkan sayfada “Access through your institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın sol üst kısmında EKUAL logosunu ya da üniversitenizin ismini/logosunu görmelisiniz (logo üstüne farenizi götürdüğünüzde üniversite adınız görünebilir).

 

3. VETİS İLE KAMPÜS DIŞI ERİŞİM

Öğrenci no/personel sicil no ile birlikte Kütüphane Oturumundakullandığınız şifre ile giriş yapıp,
veri tabanlarına uzaktan erişebilirsiniz.

Vetis için tıklayınız..