Publons veri tabanı ile yayınlarınızı, atıf metriklerinizi, hakem değerlendirmelerinizi ve dergi editörlük çalışmalarınızı tek bir yerden izleyebilirsiniz !

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Publons, ‘Thomson Reuters’ın yeni platformu. En kısa şekliyle akademik veri tabanı denebilir. Yola çıkış gayesi, bilimsel dergilerde yapılan hakemliklerin şeffaf bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlamak. Bu yüzden hem hakemlik yapanlara, hem de editörlere, dergilere ve akademik birimlere yönelik bir takım çözüm önerileri sunuyor. Hakem ve editörler için ücretsiz olan platform, dergi ve akademik birimler için ise ücretli.

Bilindiği üzere bilimsel bir makale, dergi editörleri tarafından değerlendirdikten sonra, o konuda deneyimi olan hakemlere (aslında akranlara) gönderilerek, değerlendirme yapmaları isteniyor. Daha sonra gelen değerlendirme sonuçlarına göre editörler, derginin yayın politikasını da göz önüne alarak, o makalenin dergilerinde yayınlanıp yayımlanmayacağına karar veriyor. Günümüzde en önemli sorunlardan birisi uygun hakemi bulmanın yanı sıra, hakemlerin değerlendirmelerinin ne kadar nitelikli ve objektif olduğu. Editörler, gönderdikleri hakemlerle ilgili bir kanaate ulaşsa da, bu sadece kendi dergileri için yapılan değerlendirmelerle sınırlı oluyordu. Hakem tarafında ise yaptığı işin görünür tarafı olmadığı için, hakemlikte isteksiz davranabiliyor, baştan savma değerlendirme yapabiliyor, ya da yaptığı hakemlikleri kayıt altına almak ve istenildiğinde sunmak için kendisine gönderilen e-postaları arşivleyerek kendi kişisel veri tabanı oluşturulmaya çalışılıyordu.

Publons, öncelikle dergilerle anlaşma yoluna giderek, isteyen dergilere ücret karşılığında yapılan tüm değerlendirme süreçlerini, editör ve hakem isimlerini, editör kararlarını, hakem değerlendirmelerini, istenirse sadece karar aşamasını, ya da tüm yorumları kayıt altına alıyor. Eğer Publons’a üye bir dergide editörlük ve/veya hakemlik yapıyorsanız, yaptığınız tüm işlemler Publons veri tabanına otomatik olarak aktarılıyor. Yok, üye değilse, bu aktarma işlemini tek tek yapmanız gerekecek. Bunu da editörlük işlemleri için editör olarak oluşturduğunuz e-postaya edits@publons.com adresinini CC’ye ekleyerek (önceki makaleleri kabul edilmiş ve yayımlanmışsa webden manuel olarak ekleyerek), hakemlik işlemleri için ise dergiden gelen e-postayı reviews@publons.com adresine yönlendirerek kayıt altına aldırmak mümkün. Genelde 24 saat içerisinde profilinizde görünür hale geliyor.

Her akademisyenin Publons’a kayıt olması gerekiyor. Çünkü akademik camianın şeffaf hale gelmesi ve yapılan işlerin -teyit edilerek- kayıt altına alınıyor olması çok büyük bir avantaj. Böylece, hakemlik yapılan derginin “impact” faktörü, yayıma kabul edilen çalışmanın aldığı atıf ve altmetrics skorları doğrudan sizin hanenize de puan olarak yansımaya devam ediyor. Yani akademik camiada sadece yayın kabul ettirmek ve aldığınız atıfla değil, ayrıca bilimsel yayın camiasına verdiğiniz katkıyla da ölçülebileceğiniz bir platform oluşuyor.

Dergiler için Publons’a kayıt yaptırmak bir prestij kaynağı olabilir. Hakem havuzlarını Publons veri tabanı ile zenginleştirebilirler. Aynı şekilde akademik birimler de kendi öğretim üyelerinin performanslarını kendi beyanları dışında objektif olarak görme ve izleme şansına sahip olabilirler.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.. 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin