Açık erişim e-kaynaklar

 

 SCIMAGO

Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), University of Granada tarafından Elsevier Scopus veritabanından alınan datalar ile ile geliştirilen ücretsiz bir veritabanı. Bu veritabanı ile ülkelerin akademik performansın gorulmesi ve kıyaslanması, hangi konularda calısıldıgı, hangi konuların agırlıkta oldugu,yürütülen akademik çalışmaların sayısı, H indeks,  Journal rank’ler ayrıca ülkelerin biribiri ile kıyaslamasının yapılması son derece kolay hale gelmistir.

WORLD DIGITAL LIBRARY

Kütüphane, dünyadaki tüm kültürlere ait kayda değer ve birincil öneme sahip kültürel belgelerin, çok dilli bir ortamda ve ücretiz olarak İnternet üzerinden erişilebilmesini sağlamayı amaçlar. Bu belgeler aradsında elyazmaları, haritalar, nadir kitaplar, partisyonlar, ses kayıtları, filmler, baskılar, fotoğraflar, mimari çizimler ve diğer önemli kültürel belgeler bulunur.

CLINICAL TRIALS

Gönüllü hastalar üzerinde yapılan klinik deneyler hakkında bilgileri kapsamaktadır.

PubMed

Tıp ve sağlık bilimleri, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik, sağlık öncesi bilimleri kapsar.

PROJECT GUTENBERG

17000’den fazla kitaba tam metin erişim imkanı sunar.

TURKOMP

TÜBİTAK- MAM Gıda Enstitüsü’nün Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürüttüğü proje kapsamında ULUSAL GIDA KOMPOZISYON VERİ TABANI (TURKOMP) oluşturulmuştur.TürKomp’ta 500’den fazla gıdaya ait 100 bileşen için yaklaşık 63.000 veri bulunmaktadır.Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir. Aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz.  Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.

Yoruma kapalı.